Smart Lighting

Producent i importer oświetlenia

Środowisko

Firma Smart® zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności ciążącej na niej wobec środowiska naturalnego. W ofercie znajdują się lampy zawierające rtęć (Hg), które wymagają specjalnej uwagi podczas utylizacji. To płynne srebro jest wyjątkowo toksyczne dla otoczenia i jest odpowiedzialne za częste zanieczyszczenie środowiska oraz zatrucia wśród ludzi i zwierząt. Jest wchłaniana przez drogi oddechowe, a stamtąd zbiera straszliwe żniwo: uszkadza nerki, niszczy błony biologiczne, wywołuje zapalenie płuc i oskrzeli, uszkadza układ nerwowy oraz jeszcze więcej. Dlatego istotne jest właściwe postępowanie w przypadku uszkodzenia lampy lub utylizacji po zakończeniu jej eksploatacji.

Smart Lighting

Instrukcja postępowania ze szczątkami lampy w razie przypadkowego jej uszkodzenia.
1). Jeśli lampa została uszkodzona w domu, należy otworzyć okno, aby wywietrzyć pomieszczenie.
2). Założyć gumowe rękawiczki. W przypadku braku rękawiczek starać się unikać kontaktu z rtęcią, a po zebraniu lampy należy dokładnie umyć dłonie i skórę narażoną na działanie rtęci.
3). W miarę możliwości, posypać rtęć siarką aby nie wyparowała lub ziemią z kwiatów czy przykryć mokrym papierem.
4). Nie zbierać zbitych fragmentów szkła odkurzaczem, ponieważ mogą zostać w nim drobiny rtęci oraz odkurzacz wprowadza pary rtęci do powietrza zwiększając prawdopodobieństwo zatrucia.
Należy delikatnie zebrać resztki przy pomocy metalowej szczotki i szufelki oraz papierowych ręczników. Nie używać miotły lub pędzla aby uniknąć rozdrobnienia rtęci. Gdy fragmenty są bardzo drobne, użyć taśmy klejącej i stroną klejącą zebrać szkło.
5). Nie używać domowych środków czyszczących, zwłaszcza zawierających amoniak i chlor, ponieważ w reakcji z rtęcią wydzielają trujący gaz.
6). Zebrać wszystko (resztki lampy, siarkę, gumowe rękawiczki, ziemię, ręczniki, taśmę itd.), zamknąć szczelnie w worku foliowym i oddać do firmy, która zajmuje się utylizacją.
7). Nie należy przebywać w pomieszczeniu, gdzie doszło do uszkodzenia lamy z rtęcią i długo wietrzyć.

Zalecenia dotyczące sposobu utylizacji lampy po zakończeniu jej eksploatacji.
1). Umieścić zużytą lampę w specjalnym opakowaniu tekturowym, w pojemniku tworzywowym lub metalowym, aby nie doprowadzić do pęknięcia szkła.
2). Oddać do zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Firma Smart® współpracuje z takimi firmami jak:
http://www.ekodolina.pl/
http://www.tomoo.pl/
http://www.ekola.pl/